ZPĚT NA PŘEDCHOZÍ STRÁNKU

NEWSLETTER 09/2020

V Kentu ve Velké Británii vybrali vodič ACCC® ICE+ pro zvýšení kapacity přenosové soustavy

Nadzemní vedení 400 kV mezi Littlebrookem a Kemsley v Kentu ve Velké Británii je v provozu od roku 1962. Přenosová společnost National Grid Velká Británie nedávno zahájila kompletní rekonstrukci tohoto vedení, aby zajistila spolehlivost dodávek s ohledem na budoucí růst spotřeby. Zhotovitel, společnost Babcock International, si nakonec vybral k dodání lan pro rekonstrukci úseků 42 km trasy společnost Lamifil kvůli vlastnostem vodiče ACCC.

Energetické infrastruktury Kentu vedením vysokého napětí Littlebrook-Kemsley v současné době obsluhují desítky tisíc podniků a obyvatel v šesti oblastech místní správy v anglickém hrabství Kent. Spolu s několika důležitými infrastrukturními orientačními body, jako je železniční tunel pod Lamanšským průlivem, most QE2 a dálnice M2, vede vedení také přes čtyři hustě obydlené obytné oblasti. Bezpečná a spolehlivá rekonstrukce linky proto vyžadovala vysoce výkonné řešení, které by mohlo kombinovat zvýšenou kapacitu se sníženým převisem lan.

Řešení přišlo v podobě nejmodernějšího vodiče ACCC® společnosti Lamifil. Kombinace plně žíhaných, trapézových hliníkových drátů a hybridního kompozitního jádra z uhlíkových vláken s vysokou pevností umožňuje výrazné zvýšení kapacity při současném snížení ztrát vedení a tepelné odolnosti. Lamifil dodal celkem 110,7 km vodiče ACCC® Warwick ICE + Je to poprvé, co byl tento pokrokový vodič použit v projektu National Grid v Anglii.

Kromě zajištění požadovaného zvýšení kapacity zajišťuje vynikající tepelný odpor vodivého řešení ACCC® od společnosti Lamifil také zvýšenou účinnost, sníženou hlučnost a mimořádně nízký průhyb vodiče, co bylo jedním z důležitých faktorů vzhledem k riziku střetů určitých částí vedení. Řešení ACCC® pomohlo zajistit bezpečné, spolehlivé a efektivní dodávky energie v regionu pro další generace.

Probíhá první instalace vodiče ACCC® AZR v Evropě

V květnu 2020 byla zahájena instalace na prvním velkém projektu v Evropě, který zahrnuje ACCC AZR Conductor, novou variantu vodičů CTC Global s použitím slitiny AT3 pro výjimečnou odolnost vůči větru a ledu.

Společnost TenneT Netherlands připravovala v oblasti Groningenu upgrade své síťě 110 kV. Zkoumala řadu variant, které by zabezpečili odolnost vůči vysokému zatížení větrem v této oblasti. Přáním společnosti TenneT bylo „standardizovat“ profil vodičů pro stávající a plánované projekty v sítích 110 a 380 kV, což vedlo k výběru vodiče typu ACCC AZR Varšava. Vodiče pro tento projekt vyrobila společnost Midal ve své bahrajnské výrobě.

CTC Global je také dodavatelem vodičů ACCC pro dva dílčí projekty v celkové délce 220 km, které zahrnují překlenutí rušné průmyslové oblasti a přechod řeky. Instalace dvojitého okruhu bude pokračovat po celý rok 2020, částečně v roku 2021.

Projekt s využitím vodiče ACCC® byl dokončen v Černé Hoře

S podporou instalace od Electro Team Budva, Černá Hora, dokončila společnost CEDIS d.o.o. Podgorica první instalaci ACCC® vodiče v Černé Hoře. V úzké spolupráci s CTC Global (USA), místním distributorem Elektro Merkur (Rijeka, Chorvatsko) a výrobcem ACCC Conductor Lamifil (Belgie) byl nad Skadarským jezerem poblíž malého města Vranjina v Černé Hoře nainstalován nový vodič. Na stávajících strukturách bez jejich úprav byl realizován projekt výměny vodiče 1,3 km 35 kV. Primární rozpětí sloupů je 940 metrů.

Software CCP ™ pro porovnání vodičů CTC Global je k dispozici online

CTC Global s potěšením oznamuje, že software Conductor Comparison Program (CCP ™) je nyní k dispozici online. Nová webová verze https://www.ctcglobal.com/ccp-software/ obsahuje všechny funkce původní verze aplikace Excel. Nová verze je navržena pro snazší používání a má také nové funkce. Díky online připojení CCP bude snazší udržovat jej v aktuálním stavu pomocí aktualizovaných souborů vodičů a dalších dat a přidávat vylepšení. Uživatelé budou vždy vědět, že mají aktuální verzi pokaždé, když se přihlásí. CCP je také kompatibilní s tablety.NEWSLETTER 05/2020

Celosvětově dokončeno přes 750* projektů s použitím vodičů ACCC !

Vodič ACCC® je aktuálně instalován téměř na 100 000 km elektrického vedení v zemích po celém světě. Řešení ACCC fungují ve velmi rozmanitých podmínkách v nejnáročnějších prostředích na planetě.

ACCC vodič v současné době snižuje emise CO2 o více než 2,6 milionu metrických tun ročně, což je ekvivalent odstranění 600 000 aut z vozovky.

CTC Global uvádí na trh nový systém ACCC InfoCore ™

V reakci na požadavky zákazníků společnosti CTC Global, kteří požadovali rychlou, přesnou a snadno použitelnou metodu pro potvrzení integrity po instalaci svých instalací ACCC® Conductor, vyvinula společnost CTC Global a nyní dodává systém ACCC InfoCore ™. Tento systém využívá optická vlákna zabudovaná do jádra vodiče ACCC® spolu s emitorem, detektorem a řídicím / záznamovým zařízením.

Systém ACCC InfoCore ™ snižuje riziko instalace vodičů v reálném světě, se kterým se setkávají zákazníci, dodavatelé a servisní pracovníci po celém světě. Tito profesionálové vědí, že i při nejlepších nástrojích, vybavení a podmínkách v terénu se mohou vyskytnout chyby.

Použitím proprietárního infračerveného systému, speciálních vláken v jádru a robustního protokolu pro záznam a záznamu dat může systém ACCC InfoCore ™ ověřit integritu vodiče během několika minut. Systém je schopen ověřit i velmi dlouhá nepřetržitá rozpětí a je v současnosti využíván globálně.

Jordan National Electric Power Corporation dokončuje upgrade ACCC 132 kV

National Electric Power Corporation s podporou strojírenské firmy Transrail Lighting Limited, Indie a Arabsko-rumunské elektromechanické společnosti v Jordánsku dokončila svou první instalaci vodiče ACCC®v Jordánské Samře.

SPro projekt s obvodem 2,5 km byl použit vodič ACCC o velikosti 553,4 mm ^ 2 “Hamburg”, aby nahradil stávající vodič s velikostí AAAC Yew, který byl poprvé nainstalován v roce 2010. Vodič ACCC, použitý pro tento projekt, byl vyroben společností Midal Cables v Bahrajnu. Účelem výměny je zvýšení kapacity 132 kV přenosového vedení ,spojujícího rozvodny Samra a Zarqa pomocí existujících ocelových mřížových konstrukcí v svažitém terénu s rozpětím lana 300 metrů.

Společnost Sterlite Power dokončuje 400 kV ACCC® překlenutí řeky Ganga.

Společnost Sterlite Power Grid Ventures použila vodiče velikosti 291,1 mm ^ 2 ACCC® ULS Ganga (v konfiguraci čtyřúhelníku) na novém vedení s dvojitým okruhem 400 kV k překlenutí 1090 metrů široké řeky Ganga v Biharsrif, Lakhisdarai, Indie, co umožní spojení Severovýchodní a Východní distribuční sítě s Národní sítí Indie.

Vodič ACCC Ganga používá jádro ULS 10,54 mm UCS společnosti CTC Global, které nabízí větší pevnost, nižší hmotnost a nižší převis, což pomáhá snižovat strukturální náklady a umožnilo obejít potřebu umístit další strukturu do středu řeky. Vodič ACCC ULS Ganga byl instalován na 80 a 95 metrů vysoké stožáry.NEWSLETTER 12/2019

Distribuční společnost TenneT Netherlands si vybírá ACCC® AZR ™ vodič pro projekt v Nizozemsku

Před několika měsíci představila společnost CTC Global ACCC AZR ™ vodič, který používá slitinu hliníku a zirkonia ke zvýšení celkové síly vodiče proti extrémnímu zatížení ledem a větrem. TenneT Netherlands vybral tento nový vodič ACCC AZR ™ pro počáteční nasazení nového produktu v Evropě.

Kombinovaná teplárna a elektrárna Delesto a bioenergetická elektrárna Eneco se nacházejí v Delfzijlu v Nizozemsku. Tyto elektrárny jsou připojeny k vysokonapěťové rozvodně Delfzijl Weiwerd a z této vysokonapěťové rozvodny 110 a 220 kV distribuují energii mimo jiné do vysokonapěťové rozvodny Groningen Hunze. Toto propojení je důležité pro dodávky energie do města Groningen. Aby bylo možné i nadále dodávat a distribuovat tyto a další plánované nové zdroje energie, TenneT Nizozemsko posiluje propojení 110 kV.

Při modernizaci dvouokruhového vedení mezi městy Groningen a Delfzijl čelil TenneT zvláštní výzvě . Celková délka trasy 28,2 km nad rovinatým terénem pokrývající 89 věží je vystavena velkému větru a potenciálně extrémnímu zatížení ledem. TenneT vybral vodič Varsava ACCC AZR, vyráběný společností Midal Cables, který splnil požadavky na zvýšení kapacity ze 760 ampérů na 1323 ampérů. Další 2,1 km vlečná šňůra vázaná v rozvodně Stadskanal se rovněž zvýšila z 500 na 777 A současně.

„Tento design přidává významnou schopnost a nákladovou efektivitu k osvědčeným základním variantám vodičů ULS (Ultra-Low-Sag) společnosti CTC Global, které jsou již nasazeny v severní Evropě, zejména v oblastech, kde lze očekávat vysoké zatížení větrem a ledem,“ uvedl Dr. Eric Bosze, CTC Global Director of Conductor Materials Research.

National Grid Russia (FSK) instaluje vodič ACCC jako ochranný zemní vodič (OPGW)

Jako první v oboru využila společnost FSK vysokou pevnost, kapacitu a další vlastnosti vodiče ACCC k použití jako ochranný zemní vodič na 500 kV Iriklinskaya - Gazovaya a 220 kV Risaevo - Novotroitskaya. Projekt byl dokončen v období od 5. do 18. srpna 2019 v regionu Orenburg poblíž města Mednogorsk. FSK vybral vodič velikosti ACCC Helsinky na trase 11,5 kilometru.

Společnost FSK si vybrala ACCC Conductor pro použití jako OPGW, protože vyvinula způsob, jak integrovat OPGW do jejich systému tavení náledí. Byl to pilotní projekt, který by mohl být nasazen jinde v síti FSK. FSK byla velmi potěšena snadností, se kterou byl vodič ACCC nainstalován. Společnost Lamifil Russia dodala vodič ACCC a PLP Belos poskytl ACCC Hardware.

Pro úspěšné roztavení ledu na přenosových vedeních FSK jsou vodiče zahřívány ze 100 na 130 ° C.

Přenosová síť Elia řeší potřebu větší kapacity v Belgii

Belgie propaguje už delší dobu používání vysokoteplotních vodičů s nízkým převisem (HTLS) pro zvýšení přenosu zatížení přenosové soustavy.

Společnost Elia vlastní přenosovou soustavu v Belgii a 94% (vlastnická a uživatelská práva) distribuční sítě vysokého napětí. Přenosová soustava 150 kV až 380 kV je klíčovým spojením mezi trhy s elektřinou v severní a jižní Evropě. Elia poprvé instalovala vodiče z kompozitního jádra hliníkových vodičů z kompozitního jádra s nízkým poklesem (HTLS) v roce 2009 a od té doby dokončila řadu dalších projektů s vodiči HTLS. V té době byly vodiče Lisbon 325 ACCC relativně novou technologií, takže byly použity na prototypovém projektu.

Belgický přenosový systém, který se nachází v srdci Evropy, je nedílnou součástí propojené přenosové soustavy Evropské sítě provozovatelů přenosových soustav pro elektřinu (ENSTO-E). Proto je nezbytné, aby Elia zvýšila své dovozy a vývozy energie a poskytla kapacitu, aby se mohla vyrovnat s plánovaným uzavřením všech jaderných elektráren do roku 2025. Pro splnění této výzvy zřídila společnost pracovní skupinu s cílem zvýšit kapacitu přenosu některých obvodů ve stávajícím přenosovém systému nadzemního vedení 380 kV z přibližně 2000 A na 4000 A.

Do konce roku 2012 po porovnání různých scénářů schválil manažerský tým společnosti Elia použití vodičů HTLS na několika obvodech, které byly modernizovány jako prioritní posílení přenosové soustavy 380 kV do roku 2020–2022.

Společnost Stable Grid Shandong Electric Power Company dokončuje v Číně novou přenosovou linku ACCC 500 kV

Pátou doposud dokončenou přenosovou linkou dokončila společnost State Grid Shandong svou nově vybudovanou přenosovou linii Laiyang - Kunyu 500 kV pomocí vodiče ACCC v celkové délce 650 km, poskytovaného autorizovaným výrobním partnerem CTC Global, Jiangsu NARI HUAISHENG Cable Co. Sro

Všech pět 500 kV projektů v Číně používalo ACCC jádro, které bylo vyrobeno ve výrobním závodě společného podniku CTC Global v Huaian v čínské Jiangsu. Tento projekt použil konfiguraci čtyřúhelníků a je v provozu více než tři měsíce.


NEWSLETTER 12/2018

Společnost CTC Global představuje nový vodič ACCC® AZR ™ navržený speciálně ke zmírnění zatížení námrazou

Na rozdíl od oceli, která se při extrémních podmínách a silné námraze plasticky (a trvale) deformuje, je kompozitní jádro ACCC plně elastické. Přínos je zřejmný, ale tato elasticita na druhé straně spůsobuje větší průvěs vodiče při extrémní námraze oproti ocelovému vodiči.

Společnost CTC Global nabízí několik řešení:

Několik provedení vodičů má zvětšenou velikost standardího jádra 310 ksi (pro srovnání, vysokopevnostní ocel má hodnotu 285 ksi). Navíc společnost navrhla a plně otestovala nové jádro ACCC s vyšší pevností s hodnotou 375 ksi. Tento produkt se nazývá ACCC ULS a byl již použit na přibližně třech desítkách projektů po celém světě. Verze ACCC ULS má také vyšší modul pevnosti, což znamená, že se při ledové námraze méně rozpíná.

V některých případech mohou být vodiče ACCC s menším průměrem také učinné a díky tomu mohou přinést minimalizaci průhybu při silné námraze. V poslední době společnost CTC Global představila vodič ACCC AZR, který se skládá buď ze standardního 310 ksi jádra nebo 375 ksi jádra, z nichž každé je následně opleteno jednou nebo více vrstvami pramenů z hliníkové slitiny se Zirkoniem (viz. norma ASTM B-941 nebo norma IEC 62004).

V současné době byly vyvinuty a plně otestovány dvě konfigurace, které používají standardní jádro ACCC 310 ksi. Tyto produkty jsou známé jako ACCC AZR 826 kcmil Calgary a ACCC AZR 994 kcmil Toronto. Toronto je v podstatě ekvivalentní velikosti vodiče Drake s vnějším průměrem 1,108 ", větším jádrem 0,415" (náš standardní ekvivalent ACCC Drake používá jádro 0,375) a má jmenovitou pevnost 198 kN v porovnání s naším standardním vodičem ACCC Drake, který má 183 kN. Pro srovnání, vodič ACSR Drake má hodnotu 126 kN.

Verze vodiče Calgary má o něco menší průměr o hodnotě 1.010 " a má jmenovitou pevnost 177 kN. Používá jádro ACCC 0,375" 310 ksi a na vnitřní vrstvu používá plně žíhaný hliník typu 1350-O a hliníkovou slitinu zirkonia typu AT3 na vnější vrstvě.

Jsou připraveny také další velikosti vodičů AZR, které pomohou zákazníkům řešit náročné projekty.

Program pro porovnání vodičů CTC Global CCP ™ je nyní k dispozici online

Společnot CTC Global s potěšením oznamuje, že náš oceňovaný program pro porovnávání vodičů (CCP ™) je nyní k dispozici online a je dostupný na adrese ccp.ctcglobal.com.

Aktuálním uživatelům, kteří mají u nás e-mailovou adresu, se odesílá E-mail s odkazem na program.

Nová webová verze obsahuje všechny funkce, které jste mohli nalézt ve verzi aplikace Excel, která byla nahrazena a již nebude podporována. Nová verze je navržena tak, aby byla jednodušší a má také nové funkce. Online program CCP přináší 100% aktuálnost s novými datovými soubory a dalšími údaji, a přidá vylepšení tak, jak jsou vytvářeny. Uživatelé budou vždy vědět, že mají aktuální verzi při každém přihlášení. Program CCP je také kompatibilní s tablety.

Všechna data požadovaná pro výpočty se zadávají na jednu stránku. Reprezentativní vodiče ACCC® jsou automaticky vybrány na základě zvoleného "základního" vodiče. Některá pole se automaticky zadávají na základě předchozích záznamů nebo uložených uživatelských předvoleb. Například zeměpisná šířka se zadává z webové aplikace na základě umístění projektu a konverze měny je poskytována pomocí informací o webových aplikacích v reálném čase. Uživatel může editovat většinu vstupních dat, včetně výchozích a automaticky vybraných dat. Registrovaní uživatelé mohou ukládat více projektů, znovu je otvírat, upravovat a ukládat jako nové projekty nebo přepsat již existující projekty.

Porovnávací výstup programu CCP je zobrazen na samostatné stránce. Často měněný vstup používaný pro analýzu citlivosti je umístěn pohodlně na téže stránce, aby se minimalizovalo přepínání mezi stránkami. Registrovaní uživatelé mohou exportovat přehledy do jednotlivých částí výstupu, do souborů PDF a Excel.

Registrace k použití programu CCP vyžaduje pouze platnou e-mailovou adresu a heslo. Uživatelé mohou program CCP také používat v režimu host, ovšem funkce ukládání a exportu jsou k dispozici pouze registrovaným uživatelům.


NEWSLETTER 08/2018

Vodič ACCC byl představen na Německé konferenci o rozvoji sítí

Každoroční setkání německé komunity provozovatelů přenosu a distribuce "Netzbau Konferenz" se konalo letos v Drážďanech. Účelem konference, na které se zúčastnilo přibližně 400 delegátů, je příprava německého dlouhodobého plánu "Energiewende", který stanovuje vývoj sítě tak, aby plnil budoucí potřeby výroby a dodávky elektřiny s nízkou až nulovou hodnotou emisí .

Systém "NOVA Prinzip" (optimalizace sítí) předpokládá zvýšené využití vodičů HTLS v příštích pěti letech. Organizátoři konference se na konci roku 2017 obrátili na společnost CTC Global s požadavkou, aby předložila konferenci dokument, který porovná a analyzuje různé přístupy k vodičům HTLS.

Vzhledem k tomu, že Německo hraničí s osmi dalšími evropskými zeměmi, bude v této oblasti hrát významnou roli otázka propojení na další sousední trhy, speciálně se zřetelem na skutečnost, že v příštích letech je plánováno také posílení evropské sítě.

"Klíčem k naší práci bylo prozkoumat celou řadu technologií HTLS, včetně použití kompozitních vodičů," sdělil Peter Hughes, viceprezident CTC Global Evropa. "Proto jsme se spojili se společností Lamifil Belgie, předním evropským výrobcem vodičů, abychom předložili rozbor, srovnávající technologie ACSS, Invar, Gap a ACCC."

Prezentace se skládala ze dvou odlišných částí: jaká je aktuální nabídka vodičů HTLS, a následně analýza těchto typů vodičů, pokud jde o kapacitu, ztráty, emise CO2 a převis. Údaje pro analýzu dat poskytl počítačový program CCP společnosti CTC Global, který je plně kompatibilní s PLS CADD a jiným softwarem pro projektování linek.

Společnost CTC Global se přímo účastní jak na této akci tak i na dalších německy mluvících fórech od roku 2016. "Německý trh vidíme jako jeden z nejvíce technicky pokročilých na světě, který nese vlastní výzvy," řekl pan Hughes . "Těšíme se na spolupráci s našimi partnery, abychom poskytli inovativní řešení místních problémů a zjistili, jakou roli mohou vodiče s kompozitními vlákny hrát na německém trhu anebo také na propojení evropského trhu."

Stabilizace německé přenosové soustavy stála vloni rekordních 36 mld. korun

Německo zaznamenalo další nepříjemný rekord, když náklady na stabilizaci přenosové soustavy vzrostly na 1,4 miliardy euro (36 miliard korun). Německo je tak nadále nuceno vynakládat nemalé náklady na to, aby snižovalo výrobu především z větrných elektráren. Německý síťový regulátor údaje včera zveřejnil ve Zprávě o poplatcích na opatření pro zajištění stability sítí a systému.

Nejvíce energie takto „nedodaly“ za rok 2017 větrné elektrárny, celkem 5,3 TWh, na což připadlo 560 milionů euro, tedy 92 % všech nákladů na toto opatření. Následovaly solární elektrárny s 0,16 TWh a 6,6 % nákladů. V roce přitom byla dodávka energie větrných elektráren snížena o 3,5 TWh, u solárních elektráren o 0,18 TWh. Jak dokládá následující grafika, výkon elektráren musel být navyšován v jižních spolkových zemích, kde je soustředěn průmysl, zatímco v ostatních byl výkon elektráren především snižován.

Mimo to bylo využíváno také tzv. redispečinku, kdy jsou (částečně) nasazeny místo původních zdrojů, které měly do sítě elektřinu dle merit order dodat (v Německu zejména větrné elektrárny ve špičce produkce), zdroje v jiném místě pro předejití přetížení elektrických vedení.

Německo potřebuje zprovoznit především páteřní severojižní vedení SuedLink. Aktuálně se očekává, že by mělo být dokončeno v roce 2025.

I bavorská vláda se kvůli opožděné výstavbě páteřní linky přenosové soustavy ze severu obává o zajištění dodávek elektřiny pro svou spolkovou zemi, jedno z průmyslových center Německa. I proto se snaží udržet svou jadernou elektrárnu Isar 2 v provozu co nejdéle,. Elektrárna vyrábí ročně přes 11 TWh elektrické energie, zhruba 12 % celkové spotřeby elektřiny v Bavorsku. Pokud by měla být odstavena dříve než v nejzazším možném termínu, tedy v prosinci roku 2022, může Bavorsku vzniknout významný problém se zajištěním bezpečnosti dodávek.

Společnost Scottish and Southern Electricity Networks (SSEN) využila inovativní kompozitní vodič ACCC ke zkrácení doby připojení větrné farmy Beinneun do sítě o dva měsíce

Společnost SSEN zkrátila datum připojení větrné farmy k síti, aby zajistila, že větrná farma bude kvalifikována pro program „Režim povinných závazků z obnovitelných zdrojů“ v termínu dle programu. Ve své přenosové síti použila poprvé inovativní kompozitní vodič (ACCC) Monte Carlo výrobce CTC GLOBAL, USA. Tato technologie umožnila společnosti SSEN snížit náklady, časové lhůty a vizuální a environmentální dopady akce, jelikož spojení bylo zajištěno opětovným propojením a posílením stávajících ocelových věží 132kV namísto vybudování nových třívrstvých dřevěných sloupů.

Nový člen představenstva ČEPS

Novým členem představenstva ČEPS se od začátku června stane Jakub Skavroň. Informace byla zveřejněna na stránkách České národní banky. Skavroň patří mezi blízké lidi Andreje Babiše. O silném postavení Skavroně svědčí mimo jiné i to, že se loni stal členem dozorčí rady České exportní banky.

Nový člen vedení bude mít na starosti finance, strategii nebo například oblast informačních technologií. Skavroň není v oblasti energetiky nováčkem. Řadu let pracoval například pro Energetický a průmyslový holding. Společnosti ČEPS se v minulém roce dařilo, když dosáhla čistého zisku ve výši 2,3 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o více než třetinu. „Rozhodující vliv na nárůst hospodářského výsledku mělo zejména překročení plánovaných tržeb z aukcí přeshraničních kapacit, překročení plánovaného salda ze zúčtování plateb za využívání sítí při tranzitních tocích a tržeb za systémové služby,“ komentoval výsledky šéf představenstva ČEPS Jan Kalina.


NEWSLETTER 04/2018

Společnost SA Power Networks dokončuje první instalaci vodiče ACCC® v Austrálii

Během několika posledních týdnů dokončila společnost SA Power Networks první instalaci vodiče ACCC v Austrálii v Adelaide. Adelaide je hlavní město státu Jižní Austrálie, a páté největší město Austrálie, domov pro více jak 75% populace státu Jižní Austrálie.

S podporou společnosti Ten Group Australia, a hlavního instalátora společnosti CTC, Billa Percyho, SAPN instaloval 623 kcmil vodiče ACCC Lisbon (315,5 mm2) na jejich 66kV vedení z Morphette Vale East do Onkapringa. Jednalo se o projekt, kdy bylo nahrazeno původní vedení.

Rukojeti společnosti Powercom, napínací návleky společnosti Hubbell, stojany navijáku společnosti Berland a napínáky společnosti Tesmec. Všechna tato zařízení byla použita bez sebemenších problémů. Vodiče ACCC poskytla společnost Taihan.

Bill Percy byl velice ohromen pracovníky, supervizory i vybavebím společnosti SAPN, a těší se na spolupráci při dalších projektech.

Společnost Kahramaa dokončila první okruh druhého projektu s použitím vodičů ACCC v Kataru

Společnost General Electricity and Water Corporation v Kataru (Kahramaa) byla založena v roce 2000 s cílem regulovat a udržovat dodávky vody a elektřiny v zemi s více než 4 000 km stárnoucích nadzemních vedení. V posledních letech se objevil obrovský nárůst poptávky po energii. Vzhledem k této zvýšené poptávce nedávno začala výstavba 2,520 megawattové elektrárny "Umm al Houl” ve výši 2,75 miliardy dolarů. Kromě toho se Kahramaa spojila se společností Qatar Petroleum, se kterou se v příštích několika letech dohodla na financování rozvoje mnoha velkých solárních elektráren v Kataru. Tyto projekty představují velkou část Qatar National Vision 2030, programu určenému pro silnou podporu hospodářského a sociálního rozvoje země.

V lednu zahájila společnost TEEMS India - vedená manažerem ACCC R. Vasanthakumarem - práce na prvním okruhu druhého projektu přeizolování jestvujících linek vodiči ACCC společnosti Kahramaa, který se nachází v severovýchodní Dauhá v Kataru. Projekt spočívá v modernizaci stávajícího dvoukruhového vedení 132 kV ACSR s nejmodernějším vodičem ACCC vyráběným Midal Cables of Bahrain. První okruh byl spuštěn počátkem tohoto měsíce po upgradu rozvodny, aktuálně byl zahájen upgrade druhého okruhu.

Vztah společnosti CTC Global s Kahramaou začal v roce 2010, kdy vodič ACCC prošel v Kataru důkladným testováním a hodnocením, což vedlo k jeho certifikaci. V letech 2011 - 2012 použila společnost Kahramaa vodič ACCC k modernizaci stávajících linek o výkonu 132 kV pro zvýšení kapacity z 125 MVA na 260 MVA s vynikajícím úspěchem.

S více než 60 000 km doposud instalovaného vodiče ACCC v celosvětovém měřítku je tento vodič jednoznačně zvoleným přenosovým řešením kvůli své nespochybnitelné výkonnosti zejména v místech s extrémně vysokými okolními teplotami a vysoce korozivním prostředím, jako jsou ty, které se nacházejí v Kataru, v zemi obklopené slanými vodami Perského zálivu.

Vysoko kapacitní vodič ACCC je nyní používán ve více jak 50 zemích

S rostoucí poptávkou po cenově dostupné, energeticky dostupné a spolehlivé elektrické energii, stále více poskytovatelů využívá vynikajících vlastností vysoce výkonného vodiče ACCC.

Původně vyvinutý pro zvýšení kapacity stávajících transmisních a subtransmisních vedení bez nutnosti úpravy nebo nahrazení stávajících konstrukcí, se vodič ACCC používá stále více a je široce nasazován – dokonce na nových vedeních – z důvodu své excelentní odolnosti vůči drsnému prostředí a vynikající (a nezávisle certifikované) energetické účinnosti.

Vylepšená účinnost nejen že snižuje operativní náklady, spotřebu paliv a tím spojené emise, ale také uvolňuje výrobní kapacitu, která by byla jinak nevyužita. Pokud se chcete dozvědět více, navštivte prosím náš web: www.ctcglobal.com .

Poskytneme více informací o současných realizovaných projektech v nadcházejícím newsletteru, kde naleznete informace o projektech v Kalifornii, Nevadě, Texasu a Floridě, stejně tak jo ve Velké Británii, Kataru, Paraguay, Chile, Mexiku, Španělsku, Kostarice, Vietnamu, Bangladéši, Pákistánu, Argentině, Nigérii, Kolumbii, Indonésii, a dalších státech v USA a zemích v celém světě.


NEWSLETTER 12/2017

EDP Portugalsko dokončuje 4. instalaci vodičů ACCC

Začátkem tohoto měsíce instaloval Energias de Portugal (EDP) dva okruhy vedení s použitím vodiče ACCC typ Amsterdam na nový úsek Alcochete (REN) -Montijo 60kV, který křižoval dálnici A-12 u Vale Porrim.

Vale Porrim se nachází přímo naproti řece Tagus vedle hlavního města Lisabonu nedaleko Atlantského oceánu. ACCC byl vybrán pro svou vysokou pevnost, zvýšenou účinnost, snížení průhybu a odolnost vůči korozi slaného vzduchu.

Projekt realizoval dodavatel CME a dozoroval hlavní inženýr společnosti CTC Global David Pearce. Společnost Lamifil dodala vodiče ACCC a společnost Preformed Line Products poskytla pomocný hardware k ACCC. Tento projekt představuje 4. instalaci ACCC společnosti EDP.

Projekt bude spuštěn do plného provozu do poloviny října poté, co mřížkové struktury, přiléhající k dálničnímu přechodu, budou natřeny bílou a červenou barvou pro lepší bezpečnost.

HOPS Chorvatsko dokončilo 3. instalaci ACCC

Minulý měsíc chorvatský provozovatel přenosové soustavy HOPS instaloval další vodič ACCC o velikosti 191,6 mm2 (378 kcmil) na 110 kV vedení Ernestinovo-Osijek v severovýchodním Chorvatsku.

V projektu s délkou 3,1 km byl stávající vodič vyměněn během posledního týdne v září, přičemž terénní supervizor CTC Global, Bill Percy, byl přítomen po celou dobu montáže. Před instalací se všichni členové montážní skupiny zúčastnili teoretického a praktického školení pro práci s technologií ACCC.

Vodič ACCC byl vyroben společnost Lamifil, dodala jej firma Elektro Merkur a instalaci provedla společnost Tehno-elektro podle projektu vytvořeného společností Dalekovod projekt d.o.o.

Irkutsk Energo dokončil instalaci vodičů ACCC na Sibiři v Angarském regionu

Irkutsk Energo (elektrické rozvody Angarské divize) s podporou montážního podniku Usole VSEM Cable dokončilo výměnu 110kV vodičů na trase Irkutsk - Meget – Novolenino. Důvodem byla potřeba navýšení kapacity vedení.

Společnost Irkutsk Energo zvolila vodič 367,4 mm2 (725 kcmil) ACCC Amsterdam, pro zvýšení kapacity svého 8,5km dlouhého vedení, které bylo původně postaveno v roce 1956. Toto vedení se skládá z 18 koncových stožárů a 22 průběžných. Unkomtech Holding, továrna KirsCable dodala pro tento projekt 44,7 km vodiče ACCC. Společnost Burndy a PLP Belos dodávaly potřebné příslušenství. Instalační technik CTC Global, Sergey Salnikov, provedl školení a poskytl instalační podporu.

Vlastní instalace vedení se potýkala s náročnými úkoly spojenými s nutností překonat vzniklé bažiny. Podle místních obyvatel vedla linka v době svého vybudování lesem. Ten se změnil v obří bažinu z důvodů změn klimatu.

Instalace začala počátkem dubna a byla dokončena koncem září a bezprostředně napojena. Pro přechod bažin a přesun potřebných zařízení bylo nutné vybudovat dřevěné mosty. Tento projekt představuje 4. instalaci ACCC na Sibiři.

Proč více než 500 techniků z oboru přenosu el. energie zjistilo, že vodič ACCC® má nejlepší poměr cena/výkon v porovnání se všemi ostatními vodiči

Zatímco je vysoce výkonný ACCC vodič 2 až 3krát dražší než jiné vodiče AAAC a ACSR (a asi 2 až 3krát levnější než jiné vodiče typu „HTLS“), ACCC vodič přináší celou řadu výrazných výhod, které stály za výběrem tohoto vodiče ve více jak 500 projektech v 45 zemích.
Čtěte dále


NEWSLETTER 9/2017

V Chorvatsku byly dokončeny první instalace vodičů ACCC®

Zástupci společnosti Dalekovod začátkem tohoto měsíce na konferenci CIGRE/CIRED představili článek, který pojednává o prvních dvou instalacích, které byly uvedeny do provozu koncem roku 2016 v Chorvatku, a kde byl použit vodič ACCC®. Konference se účastnili také členové Slovinské národní sítě ELES a další lokální distribuční společnosti.
Čtěte dále

Společnost CTC Global se zúčastnila sympózia Cigre v Dublinu

Společnost CTC Global, reprezentovaná Seanem Dalym a Peterem Hughesem, se zúčastnila konference Cigre Symposium&Technical Exhibition konané na Trinity Colelge v Dublinu, v Irsku ve dnech 30. května až 1. června.
Čtěte dále

Společnost CTC Global se účastní konference o financování čisté energie ve Frankfurtu

Společnost CTC Global, zastoupená Seanem Dalym a Petrem Hughesem, se zúčastnila dialogu s odborníky na problematiku financování pomocí úvěrů a vlastního kapitálu na konferenci CEF (Clean Energy Finance – Financování čisté energie), která se konala tento rok ve Frankfurtu. Hlavním úkolem společnosti CTC bylo představit novému publiku vodič ACCC®, a jaké úspory může přinést.
Čtěte dále


NEWSLETTER 5/2017

Jakým způsobem dokáží vodiče ACCC snížit projektové náklady na budování vysokonapěťových přenosových linek

Národní elektrická přenosová soustava je komplexní pole vodičů, spínačů, generátorů, věží, sloupů, transformátorů a kabelů. Zatímco naše poslání bylo vždy dodávat elektrickou energii spotřebiteli za co nejnižší náklady, výběr toho nejlevnějšího produktu nemusí nutně znamenat, že byl vybrán ten nejlevnější nebo nejlepší přístup.
Čtěte dále

Nové propojení přenosových soustav Německa a Nizozemska dostalo zelenou

Práce na novém propojení přenosové soustavy Německa a Nizozemska mohou pokračovat poté, co projekt dostal zelenou od nejvyššího německého správního soudu. Rozhodnutí soudu je konečné a nelze se proti němu odvolat. Jedná se o důležité propojení, které umožní vyšší export elektřiny ze severu Německa při vhodných větrných podmínkách a naopak importovat elektřinu v době, kdy větrné elektrárny nevyrábí.
Čtěte dále na webu

Podrobné informace o německé Energiewende i v češtině

Německý přechod na obnovitelné zdroje známý pod označením Energiewende je komplexním procesem, který vyvolává řadu otázek. Také v zemích sousedících s Německem se řada lidí zajímá o dopady rychlého rozvoje obnovitelných zdrojů na německou ekonomiku či o dopad odstavení jaderných reaktorů na elektroenergetickou soustavu.

S cílem seznámit obyvatele sousedních zemí s podrobnostmi Energiewende iniciovala nadace Heinrich Böll Stiftung překlad publikace Craiga Morrise a Martina Pehnta nazvané Energy Transition. V publikaci najdete důvody pro Energiewende, její historii či odpovědi na časté otázky. Součástí publikace je několik desítek přehledných grafů.
Čtěte dále na webu


NEWSLETTER 3/2017

Belgická Elia využívá vodič ACCC pro navýšení přenosové účinnosti, kapacity a spolehlivosti

S narůstající poptávkou na integraci obnovitelných zdrojů do belgické rozvodné sítě, provedla společnost Elia rázné kroky pro vybudování moderní vysokokapacitní a spolehlivé elektrické přenosové soustavy.

Před dvěma lety Elia dokončila instalaci vodiče ACCC na 400 kV propojovací lince s Nizozemím. Nedávno, Elia použila vodič ACCC na nové 12 km dlouhé lince do Německa. V současnosti, Elia využívá vodič ACCC společně s kompozitními izolátory, kabely v zemi, kompaktním designem podpěrných věží a dalších technologických vylepšení, aby navýšila kapacitu existujícího 150 kV koridoru.

Nový dvojitý okruh linky o kapacitě 380kV bude přenášet el. energii mezi rozvodnou Stevin v Zeebrugge a rozvodnou Horta nedaleko Zomergemu. Řešení je založeno na znovuvyužití již existujících sloupů podél 16 km dlouhého již existujícího vedení, a podél dodatečného 10 km dlouhého podzemního vedení používající vodič XLPE. Dále bude postaveno i dodatečné vedení o délce 21 km s novými kompaktními sloupy, které zahrnují jak volná tak pevná zapojení kompozitních izolátorů.

Pokrokovost a jedinečné vlastnosti tohoto řešení společnosti Elia oslovilo T&D komunitu v Evropě. Tento postup byl i jedním z témat na nedávném kongresu 2016 CIGRE General Session v Paříži stejně tak jako kongresu v roce 2015 INMR WORLD CONGRESS.

CTC Global vítá společnost DeAngeli PRODOTTI na svém rostoucím seznamu mezinárodních výrobních partnerů

Společnosti CTC Global a De Angeli Prodotti Itálie oznámily své partnerství na výrobu a prodej ACCC® elektrických vodičů pro několik důležitých elektrických přenosových trhů v Evropě i jinde.

DeAngeli Prodotti, jako dobře známý inovátor v oblasti výroby vodičů, má výrobní závody v Itálii a ve Francii a je lídrem na trhu v Evropě v segmentu venkovních vedení. CTC Global bude poskytovat DeAngeli PRODOTTI patentovaná jádra vodičů různých průměrů vyrobených z uhlíkových vláken. Italský partner následně dokončí výrobu vodiče napletením hliníkových vrstev.

Společnost CTC Global tak chce vyhovět rostoucí poptávce po vodičích ACCC® v Evropě.

Instalace vodičů ACCC pokračují v globálním měřítku

Kromě projektů plně využívajících vodiče ACCC zahájených nedávno v Chorvatsku, se progresivně rozvíjejí další realizace vznikající na zelené louce i projekty na výměnu vodičů v Indonésii, Malajsii, Indii a dalších lokacích. O těchto projektech přineseme informace v nadcházejícím newsletteru a v různých článcích v magazínech a technických novinách. Odkaz na soupis těchto informačních článků najdete v blogu společnosti CTC Global: https://www.ctcglobal.com/blog/

Mnoho dalších projektů s využitím jedinečných vlastností vodičů ACCC je projekčně připravováno v USA, Mexiku, Jižní Americe a dalších místech s předpokladem dokončení projektů před koncem tohoto roku.NEWSLETTER 12/2016

Projekt výměny vodiče v oblasti údolí Lower Rio Grande

Projekt náhrady stávajícího vodiče v údolí Lower Rio Grande Valley (LRVG) je jak úspěšným milníkem pro společnost American Electric Power (AEP), tak pro odvětví průmyslových odvětví služeb. Projekt o celkové délce 240 mil těžil z několika inovativních technologii pocházejících z různých odvětví průmyslu, které dovolily společnosti AEP aby se mohla vypořádat s problematikou zvýšení přenosové kapacity vodiče a jeho spolehlivosti a výrazně zrychlit a zlevnit projekt současně s dosažením impozantních provozních úspor.

Oteplování klimatu společně s 30% nárůstem populace mezi lety 2000 – 2010, vyústily ve zvýšení maximální poptávky po el. energii z původních 1000 MW v létě roku 2000 k rekordní spotřebě 2200 MW v roce 2010. Z důvodu pokračujícího nárůstu populace bylo dále třeba linku připravit až na předpokládaná maxima blížící se 3000 MW v roce 2020.

Organizaci ERCOT (místní státní garant dodávek energie) bylo prezentováno nesčetně možností zahrnující od tradičních způsobů navýšení kapacity této přenosové linky, po škálu dočasných upgradů až ke generální opravě. Když se společnost AEP (provozovatel) začala zabývat potřebnými povoleními či právy na přístup při výstavbě a vyvolanými zásahy pro zákazníky, začalo být jasné, že tyto možnosti povedou k přerušení dodávek el. energie zákazníkům či navýšení nákladů na celý projekt. Nicméně největší obavou společnosti AEP bylo, že organizace ERCOT povolí výpadky pouze na jaře či v létě, pokud vůbec, a vedení bude nutné zprovoznit do plného provozu kdykoli to bude nutné.

Řešení

Problém se podařilo vyřešit kombinací dvou vysoce inovativních technologií.

Z důvodů 1) požadovaného navýšení kapacity 2) zvýšení spolehlivosti vedení 3) výrazného snížení ztrát energie ve vedení a z toho plynoucích výrazných provozních úspor byl vzhledem k jednoznačné efektivitě investice vybrán vodič ACCC – vodič s kompozitním jádrem a jedinečnými fyzikálními vlastnostmi.

Z důvodů potřeby zachování přenosové schopnosti linky po dobu rekonstrukce byla zvolena technologie výměny vodiče pod napětím.

Samostatnou výzvou bylo samozřejmě i plánování této rekonstrukce. Celé 240 mil dlouhé vedení bylo rozděleno na několik úseků. Na každém z nich byly postupně v existujícím koridoru pro elektrické vedení vybudovány dodatečné paralelní podpory dodatečný fázový vodič, který vždy nahrazoval vyměňovanou fázi. Pro montáž pod nbapětím se výborně osvědčily jak speciální obleky, tak mechanická robotická ruka.

Tento projekt jednoznačně osvědčil jak možnost navyšování kapacity i spolehlivosti vedení při dosažení vynikající návratnosti obdobné investice, tak možnost výměny vysokonapěťových vodičů pod napětím.

Více v kompletním článku.

ACCC ® vodič společnosti CTC Global se stal prvním vodičem v historii, který obdržel 3rd Party Certification for Energy Efficiency and CO2 Emission Redution – Certifikát třetí strany pro energetickou výkonost a redukci emisí CO2

Vodič ACCC společnosti CTC Global je prvním elektrickým vodičem v historii, který obdržel certifikát SCS za snížení emisí CO2 díky vylepšené elektrické účinnosti. Organizace SCS Global Servis (SCS) potvrdila, že vodič ACCC snižuje emise CO2 spojené se ztrátami během distribuce el. energie a to od 27 do 31 % za daných podmínek v porovnání s konvenčním, ocelí vyztuženým vodičem ACSR, vodičem, jehož technologie je 100 let stará a je stále využíván ve většině rozvodových a přenosových soustavách.

Tobias Schultz, Manager of Corporate Sustainability Services v SCS uvedl: „ Certifikace vodiče ACCC společností SCS Global vytváří významnou novou příležitost pro firmy a státní společnosti, které hledají jak snížit produkci skleníkových plynů z důvodu regulace i dobrovolně. Tato certifikace umožní všem distribučním firmám a developerům ocenit a kvantifikovat snížní CO2 emisí spojených s využitím vodiče ACCC místo méně efektivního ACSR vodiče, a najít cestu jak zpeněžit tyto úspory nebo vyhovět regulačním povinnostem.“

SCS je důvěryhodným a neutrálním globálním lídrem s více jak 30 lety zkušeností v oblasti životního prostředí třetích subjektů, udržitelnosti a certifikace, auditu, testování a vývoji standardů. SCS také autorizovala nástroj Conductor Comparison Program – program na porovnání vodičů – jako uznatelný způsob, jak odhadnout snížení ztrát ve vodičích a tím spojené snížení emisí CO2 právě dosažené ACCC vodiči v porovnání s klasickými vodiči. Obě certifikace SCS byly provedeny v souladu s normou ISO 14044:2006 – normy pro posuzování Life Cycle Assessment (LCA) – posuzování životního cyklu, což je metoda používaná pro hodnocení vlivu různých produktů na životní prostředí.

Certifikace vodiče ACCC společností SCS Global Certification Assessment zahrnovala celou škálu velikostí, délek a napětí, reprezentující několik typů projektů v zemích jako jsou Spojené Státy, Indonésie, Německo, Indie a Čile, vyznačujících se růzností přenosových soustav a tím spojených emisních faktorů.NEWSLETTER 10/2016

Aktuální stav projektů ACCC ve světě:

434 projektů, 39000 km, 40 států

Společnost American Electric Power obdržela prestižní cenu EEI 2016 Edison Award za dosud největší projekt výměny vodiče na živé lince. ACCC vodič byl vybrán pro tento projekt jako nejlepší technické řešení.

Dne 13. června, na výročním Edison Electric Institute národním shromáždění, získala společnost American Electric Power ocenění 2016 EEI Edison Award za projekt roku.

S pomocí společností Quanta energised services a Power engineers nahradil AEP více než 1440 mil vodiče ACSR novým HTLS vodičem ACCC Drake s vysokým výkonem, vysokou účinností vodiče (dvojlinka), zatímco linie zůstaly pod proudem. To byl nejen největší projekt výměny vodiče na živé lince doposud, to bylo také největší nasazení HTLS vodiče v jediném projektu v historii. Projekt 240 mílového obvodu se skládal ze dvou paralelních 120 mil 345 kV obvodů spuštěných z Corpus Christi do Dolního údolí Rio Grande v Texasu.

Kromě zdvojnásobení kapacity stávajících obvodů se odhaduje, že zlepšená účinnost z ACCC vodiče sníží ztráty linky o 30% ve srovnání s ACSR vodiči, které nahradil. To se promítá do roční úspory energie ve výši více než 280 tisíc MWh elektřiny. Na základě průměrných emisí u všech kombinovaných zdrojů výroby v Texasu nová linka sníží emise CO2 o více než 166 tisíc tun ročně co je ekvivalent odstranění 35 000 vozů ze silnice. Snížení ztráty ve vedeních se také rovná nahrazení více než 34 MW výrobního zdroje elektrické energie.

Sterlite dokončuje 18. ACCC instalaci v Indii

V posledních 12 měsících, Sterlite instalovala více než 250 kilometrů vodiče ACCC na vedeních ve městech Maharashtra, West Bengal, Goa, Dillí, Karnataka a Uttar Pradesh. Dalších 260 km linek jsou v procesu přípravy výměny vodiče za ACCC vodič v řadě indických států.

Mezi nejnovější dokončené projekty patří projekt 132 kV Durgapur - Ukhra; 132 kV Berhampore - Gokarna; 110 kV Tivim - Ponda; a 110 kV Palsarem - Kadamba.

Ačkoli každý projekt má své vlastní jedinečné výzvy, mezi technicky významné události patří realizace linky Durgapur - Ukhra. Ta byla dokončena za rekordních 54 dní navzdory několika problémům, které zahrnovaly křížení 400 kV linky a možný výpadek elektřiny jen tři hodiny denně po dobu téměř tří týdnů. Technicky obtížný byl rovněž úsek Berhampore – Gokarna. Tento úsek překonal mimo jiné 787 metrů rozpětí přes řeku Ganga. I ostatní části linky byly modernizovány ve velmi obtížných a nepřístupných terénních podmínkách, které se pohybovaly od strmého a členitého horského terénu, až po bažiny zamořené krokodýly.

Společnost Sterlite nasadila za těchto okolností na převoz i montáž vrtulníky. Na této exponované lince se po výměně vodičů očekává zvýšení spolehlivosti linky na 99,5%.

Instalace vodičů ACCC začíná v Chorvatsku

S pomocí společností Elektro Merkur a EPC dodavatele Dalekovod začala chorvatská přenosová soustava HOPS modernizaci první ze série projektů výměny vodičů využívajících vodič ACCC Rovinj 191mm2 vyráběný belgickou firmou Lamifil. Prvním projektem s použitím ACCC vodičů se stane výměna vodiče ACSR na 13 km úseku 110 kV mezi městy Sinji a Dugopolje.

Tato oblast zahrnuje pohoří, které vytvářejí submediteránní klima s teplejšími léty a chladnějšími zimami a je také citlivá na velmi neobvyklé silné větry známé jako Bora, které se vyskytují pouze v několika málo oblastech Chorvatska a Slovinska. Vynikající odolnost vodiče ACCC vůči slanému vzduchu a vibracím jej činí ideálním pro i pro tuto aplikaci.

Po tomto projektu budou následovat další projekty : Dugopolje - Meterize 32 km, Ernestinovo - Vinkovci 57 km a Ernestinovo - Osijek 10 km. Společnost HOPS vybrala vodič ACCC jako nejvodnější ze všech dostupných HTLS vodičů.NEWSLETTER 02/2016

Společnost ANDE dokončila třetí ACCC instalaci v Paraguayi

V prosinci společnost AdministraciónNacional de Electricidad (ANDE) dokončila instalaci ACCC vodiče Linnet na rozvodně v Asuncion, Paraguay. ANDE vybrala ACCC vodič pro zlepšení přenosové kapacity stávajícího 66 kV ACSR vedení, která bylo staré více než 40 let.Instalační tým, složený z více než dvou desítek členů místní stavební firmy Constructora 14 de Julio, zahájil projekt na konci listopadu poté, co tým dostal základní výcvik vedený CTC Globalse supervizorem Ismaelem Donesou. 8,5 km projekt byl ukončen za méně než čtyři týdny.

Aktuálně ACCC vodič snižuje emise CO2 o přibližně 12,2 milionu tun ročně

S více než 32.000 kilometry ACCC vodičů v provozu v napětˇové hladině od 12,5 kV do více než 500 kV.CTCGlobal odhaduje, že snížení ztrát linek oproti ACSR vodiči ekvivalentního průměru a hmotnosti aktuálně ušetří více jak 12.200.000 tun CO2 ročně. To je ekvivalent odstranění 2,6 milionu vozů z dálnice.

Jak moderní produkt umí šetřit vaše peníze.

Zatímco misí energetiky státu je dodávat elektřinu spotřebiteli za nejnižší možné náklady, výběr nejlevnějšího produktu nemusí být nutně nejlepší přístup. Transformátory jsou například často porovnávány s použitím metodiky, hodnocení životního cyklu, zatímco venkovní vedení ne. Čisté nadzemní vodiče se všeobecně považovaly za komoditní produkty. Mají téměř vždy měděné nebo hliníkové vodiče a jejich ceny se odvíjejí z cen surovin.

V současnosti jižprovozovatelé sítí vědí, že se zavedením nových technologií má stejný význam posouzení životního cyklu vodičů, protože ACCC vodič nabízí snížení ztrát na vedeních v porovnání s ostatními vodiči stejného průměru a hmotnosti, což následně vede k vysokým provozním úsporám. Existují však ještěprovozovatelé , kteřínejsou stále dostatečně zainteresováni na snižování ztrát na vedení, protože tyto náklady jsou obecně přenášeny na spotřebitele. Je si však nutnéuvědomit, že snižování ztrát má potenciál nejen ve snížení spotřeby paliva a ve snížení emisí, ale snížení ztrát zároveň uvolní i výrobní kapacity, které jsou zbytečně promrhávané.

Jak tedy může výrobek, jako je ACCC, který stojí tři až čtyři krát více než konvenční vodiče (AAC, ACSR) pomoci snížit prvotní investiční náklady projektu, když náklady na životní cyklus nejsou hlavní hnací silou?

Odpověď je jednoduchá. Moderní vodiče jako ACCC mají schopnost přenést až dvojnásobek výkonu než konvenční vodiče, které jsou omezeny tepelným převisem. Moderní vodiče, jako je ACCC, které používají kompozitní jádro, vykazují mnohem menší převis kvůli jejich nízkým součinitelům tepelní roztažnosti.

Pokud je hlavním cílem projektu zvýšit kapacitu stávající přenosové nebo distribuční linky, použití vysokokapacitního vodiče může umožnit splnění cíle bez nutnosti nahradit nebo upravit stávající stožárové vybavení linky. Nový vodič může jednoduše nahradit staré vodiče. I když náklady na ACCC jsou v porovnání s běžným vodičem se stejným průměrem a hmotností třikrát až čtyřikrát vyšší, jsou téměř shodné, když je porovnávame vzhledem k množství Ampérů, které je schopný přenášet a v podstatě nižší, když se uvažuje o alternativním řešení instalace většího, těžšího vodiče na stožáry, které by vyžadovaly náhrady nebo modifikace, aby zvládly jeho větší hmotnost.

Zatímco vysokokapacitní vodiče jsou častěji používány pro zvýšení kapacity stávajících přenosových a distribučních vedení pro jejich schopnost snížit celkové náklady na projekt, začínají být také tyto vodiče používány na nových linkách. V těchto případech, pokud již jsou zvažovány náklady na životní cyklus, moderní vodiče jsou používány ke snížení celkových nákladů na projekt, pro jejich schopnost použít větší vzdálenosti mezi sloupy nebo případně i nižší sloupy. Tento atribut neslouží pouze ke snížení nákladů na projekt, může také zlepšit možnosti umístění sloupů, snížit dopad na životní prostředí a zjednodušit proces schvalování.

Z Historie CTC GLOBAL

Rozpoznaje obrovskou výzvu zvýšení přenosové kapacity, zmírnění tepelné roztažnosti a zlepšení efektivity vodičů, společnost CTC, Irvine, Kalifornie, USA, (nyní CTC Global) začala rozvíjet patentovaný ACCC® vodič v roce 2002. Cílem bylo vyvinout vodič který by mohl být použit na modernizaci stávajících přenosových koridorů bez stavebních úprav. Tento cíl vycházel ze začlenění velmi vyvinuté vesmírní techniky a materiálového vývoje s úmyslem vytvořit nové lehčí jádro s vyšší pevností, které by uneslo více vodivého hliníku, snížilo tepelné převisy, zvýšilo vzdálenosti mezi konstrukcemi, přeneslo více proudu, snížilo ztráty linek a zvýšilo spolehlivost sítě.

SITEMAP

Homepage
ODEM a.s.
  Kontakt
PROJEKTOVÁNÍ A INŽENÝRING
  Realizované projekty
E - MOBILITY
DEVELOPERSKÁ ČINNOST
OBCHODNÍ ČINNOST

KONTAKT

ODEM Group a.s.
Hořejší nábřeží 1715/11
150 00 Praha 5

Juraj Tatara
obchodní ředitel
Email: tatara@odem-group.eu
Tel: +420 608 773 653

Karel Hruška
technický ředitel
Email: hruska@odem-group.eu
Tel: +420 774 443 096